عصر ایران
کد خبر: ۲۴۸۰۹
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۲ - ۱۴ شهريور ۱۳۸۶ - 05 September 2007
این واسطه عراقی خاطرنشان کرد: "اولویت ما دختران باکره هستند ، می توان آنها را با قیمت های بسیار بالا به میلیونرهای عرب فروخت.

عصرایران؛ وحید جعفریان- زمانی که "رانا جلیل" زن 38 ساله عراقی سال گذشته شوهر خود را در انفجاری در بغداد از دست داد هرگز نمی توانست تصور کند که روزی برای تامین غذای فرزندانش به تن فروشی رو خواهد آورد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از شبکه خبری الجزیره، "رانا" مادر چهار فرزند به دنبال کار می گشت اما فرصت های شغلی در عراق از زمان هجوم آمریکا کاهش یافته بود.

وی به صاحبان فروشگاه ها، کارگران ادارات و شرکت ها التماس کرد استخدامش کنند اما به دلیل آنچه "تبعیض نژادی" خواند موفق به یافتن کار نشد.

چند هفته پس از مرگ شوهر این زن، یک پزشک تشخیص داد که فرزندان وی دچار سوء تغذیه شده اند.

"رانا" روزهایی را به یاد می آورد که یاس و نومیدی وی را به سمت فاحشگی سوق داد: "در آغاز، این روزها بدترین روزهای زندگیم بودند. شوهرم اولین مردی بود که با وی همخوابگی داشتم اما گزینه دیگری نداشتم ... بچه هایم گرسنه بودند."

وی خانه اش را ترک کرد و به سوی نزدیکترین بازار به راه افتاد تا شخصی را برای سکس در ازای دریافت پول بیابد.

"رانا" در این باره می گوید: "من یک زن خوش سیما هستم و از این رو پیدا کردن مشتری برایم سخت نبود. زمانی که مشتری خود را یافته و با هم به بستر رفتیم ابتدا سعی کردم فرار کنم ... نمی توانستم دست به چنین کاری بزنم اما وی (مشتری) به من حمله و تجاوز کرد. پس از آنکه مبلغ را پرداخت کرد این کار برای من به پایان رسیده بود."

وی ادامه می دهد: "هنگامی که با این پول مقداری غذا خریداری کرده و به خانه ام بازگشتم، فرزندانم فریاد شادی سردادند و آنگاه بود که فهمیدم «شرف و آبرو» در مقایسه با گرسنگی فرزندانم اهمیتی ندارد."

استیصال بیوه زنان عراقی

پیش از هجوم آمریکا به عراق، زنان بیوه این کشور به ویژه آنهایی که شوهرانشان را در جنگ با ایران از دست داده بودند غرامت دریافت می کردند و فرزندانشان از آموزش رایگان برخوردار بودند. حتی در برخی موارد خانه رایگان در اختیار آنها قرار می گرفت.

با این حال اکنون چنین مزایایی وجود ندارد و بیوه زنان عراقی منابع اندکی در اختیار دارند.

براساس گزارش سازمان غیردولتی "آزادی زنان در عراق"، 15 درصد زنان عراقی که بر اثر جنگ بیوه شده اند از روی ناچاری به دنبال ازدواج موقت یا فحشا هستند.

"نوها سلیم"، یک سخنگوی این سازمان به الجزیره گفت: "زنان بیوه یکی از اولویت های ما هستند اما وضعیت آنها روز به روز بدتر می شود و احساس می کنیم رسیدگی به این مشکل کاری غیرممکن شده است. صدها زن به دلیل امتناع کارفرمایان از استخدام آنها به دنبال یک راه ساده برای حمایت از عزیزانشان هستند."

وی افزود: "این سازمان (NGO) ناپدید شدن حدود 4 هزار زن را از مارس 2003 تاکنون مستند کرده که 20 درصد از آنها زیر 18 سال سن دارند."

سازمان "آزادی زنان در عراق" معتقد است که اغلب این زنان دزدیده شده و برای روسپی گری در خارج از عراق فروخته شده اند.

هرچند آمار دقیقی درباره تعداد کلی زنان بیوه در عراق وجود ندارد اما وزارت امور زنان این کشور می گوید: دست کم 350 هزار زن بیوه تنها در بغداد وجود دارد.

تجارت تلخ

در زمانی که وضع زندگی خانواده های عراقی بدتر از گذشته شده برخی از آنها مجبور شده اند دردناکترین تصمیمات خود از جمله فروش دخترانشان را بگیرند.

"ابواحمد" پدر معلول پنج فرزند که خود مردی بیوه است اخیرا از روی ناچاری دخترش "لینا" را برای کارگری جنسی به یک عراقی فروخت.

وی با بیان اینکه توان خرید غذا برای فرزندانش را ندارد به الجزیره گفت: "مطمئم دخترم هرجا که باشد حداقل غذایی برای خوردن خواهد داشت. من سه دختر و یک پسر دارم و مبلغی که آنها برای "لینا" پرداخت کردند برای بزرگ کردن سایر فرزندانم کافی است."

ابواحمد پیش از این دختر خود را از طریق واسطه ای با عنوان "شیدا" به گروه های اداره کننده مجالس فحشا فروخت.

"شیدا" زنان جوان را به باندهای عراقی که اداره کننده مجالس فحشا در کشورهای عرب همسایه هستند، تحویل می دهد.

این زن به خبرنگار الجزیره گفت: "وظیفه ام این است که زنانی جوان از خانواده های مستمند را متقاعد کنم که زندگی بهتری در ورای مرزهای کشور (عراق) در انتظار آنهاست."

شیدا افزود: "ما به خانواده ها کمک می کنیم که دخترانشان زنده بمانند. در صورتی که این دختران روزی حداقل دو مشتری داشته باشند غذا، مسکن و حدود 10 دلار پول به آنها خواهیم داد."

این واسطه عراقی خاطرنشان کرد: "اولویت ما دختران باکره هستند ، می توان آنها را با قیمت های بسیار بالا به میلیونرهای عرب فروخت."

فرار به عراق

"سلیم"، سخنگوی سازمان آزادی زنان عراق معتقد است که مواردی همچون مورد "لینا" به صورت معمول در عراق درآمده چرا که فقر در این کشور رو به افزایش است و خانواده های مستاصل گاهی اوقات دختران خود را در ازای کمتر از 500 دلار به قاچاقچیان می فروشند.

با این حال زنان جوان عراقی که برای فاحشگی به مراکز کشورهای همسایه برده می شوند گاهی اوقات بهای سنگین و خطرناکی می پردازند.

"سوها محمد" دختر 17 ساله پس از مرگ پدر خود از سوی مادرش – که خود یک زن روسپی است – به یک باند عراقی فروخته شد.

زمانی که وی به اردن رسید از سوی چهار مرد مورد تجاوز گروهی قرار گرفت. این افراد به "سوها" گفتند که روشهای جدید کسب درآمد را به وی می آموزند.

این دختر عراقی سپس به باندی فروخته شد که دختران را در اختیار اشخاص مهم در سوریه قرار می داد. وی از آن پس اغلب در مسیر اردن – سوریه در رفت و آمد بود و در امان (پایتخت اردن) به مشتریان بانفوذ سرویس می داد.

بعد از شش ماه "سوها" موفق به فرار شد: "فرار کردم و یک خانواده عراقی به من کمک کرد تا به عراق بازگردم و اکنون عمه ام از من مراقبت می کند."

قاچاق

"مایادا زهیر"، یک سخنگوی انجمن حقوق زنان در بغداد می گوید: "سازمان های عراقی در تلاشند که وضعیت قاچاق زنان جوان از این کشور جنگ زده به کشورهای همسایه را کنترل کنند."

وی در این باره اظهار داشت: "ما تلاش می کنیم که از سرنوشت زنان بیوه و دختران نوجوان قاچاق شده مطلع شویم. متاسفانه این یک فرآیند ساده نیست و بدون حمایت بین المللی نگرانیم که اکثر زنان جوان عراقی برای تجارت جنسی به خارج از کشور برده شوند.

این گزارش می افزاید: "با این حال فاحشگی تنها گزینه ای است که اکنون برای «لطیف» - یک بیوه زن 27 ساله که شوهرش را در حمله به زائران شیعه در جنوب عراق از دست داده - باقی مانده است."

زمانی که این زن برای حمایت مالی به بستگان شوهرش مراجعه کرد آنها نتوانستند کمکی به وی نمایند.

لطیف در توجیه شغل جدید خود می گوید: "به فکر بچه ام هستم، تنها بچه ام؛ بدون پول ما گرسنه در خیابان ها سرگردان خواهیم بود."


 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲۵
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
6
واقعا مایه تاسف است! اینهم از مزایاهای اشغالگری آمریکا و ایادی پست فطرتش است. ببینید زنان مسلمان چگونه خودفروشی میکنند. ای خدا دیگر تحمل ندارم.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
1
2
قابل توجه اصول گرایان محترم
بهتر نیست فقط نوک دماغتان را نبینید و برای نسلهای بعد مسلمین و بخصوص شیعیان تفکر کنید
مگر پیامبر در حدیبیه صلح نکرد تا مکه را بدون خونریزی فتح کند
مگر امام حسن ع صلح نکرد تا شیعیان علی بمانند و روزی یاور مهدی شوند
مگر در دین ما همواره صلح مقدم بر جنگ نیست
مگر ما در نمازهایمان همواره نمی گوییم بنام خداوند بخشنده مهربان
مگر در قران به تعداد سوره های آن این جمله نیامده است
و مگر در قران نیامده که خدا غیر از شرک بقیه موارد را می بخشد
سروران گرامی از شما خواهش میکنم کمی بزرگتر ببینید. فقط همین
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
2
1
هرچه باشند به يك هزارم ايران هم نمي رسند شب برو توخيابونهاي شمال تهران از دهزارتومن شروع مي شه تا چندصدهزار مشتري ها هم ...
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۷ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
2
1
ما مسلمان نيستيم اگر مسلمان بوديم به جان هم نمي افتاديم. اگر مسلمان بوديم بهانه دست آمريكا نمي داديم. اگرمسلمان بوديم در سطح جهان اسلام وحدت داشتيم . اگر مسلمان بوديم برادر كشي نمي كرديم. اگر مسلمان بوديم آزاده بوديم. اگر مسلمان بوديم با فرزندان و دلبندان پيامبر اينچنين نمي كرديم. اگر مسلمان بوديم حداقل قبر مطهر تنها دختر دلبندش مشخص بود. و ميلياردها اگر ديگر ...
پس تا ماداميكه مسلمان نيستيم هر چه به سر ما بيايد حق ماست.

نعمت محمدنژاد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۰ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
1
چي ميشه گفت.
غيرت مسلماني مرده.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
6
يا امام زمان ادركني
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۲ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
2
آيا اين مقاله واقعيت دارد واي به حال ما كه خودرا مسلمان مي دانيم؟
كجا رفتند مراجع ديني ما.واييييييييييييييييي
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
2
واقعا براي ما مسلمانان ننگ است واقعا !!!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
2
laanat be in donyaye kasife siasat
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
2
خدايا امام زمان (عج) رابه فرياد برسان
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
1
به فکر خودمان باشیم وضعیت کشور ما با این که در حال جنگ نیستیم بدتره
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
0
1
سلام
واقعا خيلي ناراحت كننده بود . البته من خودم شخصا خيلي ناراحت شدم ؛ متاسفانه ميشه گفت كه اين مسائل هر زمان وجود داشته و از قبل هم بوده و در آينده هم خواهد بود ؛ ولي يادمون نره كه بعضي آدمهاي معصوم بخاطر زنده بودن دست به اين كار ميزنند و نه بخاطر زندگي بهتر ؛ اگه به هر زني و دختري از هر مليتي بخواد تجاوز بشه ناراحت كننده و دردناكه ... اين به مرز سياسي و ديني خيلي ربط نداره ... اميدوارم كسي به خاطر رسيدن به حداقل ها لااقل به اين كار دست نزنه ...
ناشناس
|
-
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۴
1
1
باسلام
گويا از دختران مجرد ايراني كه خيلي از آنها 25 سال را رد كرده اند و از حداقل حقوق در خانواده اجتماع برخوردار نيستند اطلاعي نداريد.
... حال هر جا كه شده بنويسيد و دلتان براي فقر و بدبختي دختران و زنان كشورهاي همسايه بسوزد.
خانه از بن ويران است خواجه در فكر ساختن ايوان است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۵
0
2
emam zaman pas key miaee
ناشناس
|
-
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۵
0
1
لطفا كساني كه منتظر قدوم نحس سربازان آمريكايي براي آزادي هستند اين گزارش را بخوانند و بدانند كه از اين بدتر حاصل ورود اجنبي در اين كشور بنام آزادي و دمكراسي هست . محمد شصتي
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۵
0
1
اگر به ميادين و خيابانهاي شمالي تهران هم نگاهي بيندازيد حتما"بيشتر از زنان عراقي دلتان براي دختران كشور خود ميسوزد اين درحاليست كه خيلي ازاين دختران و زنان به دست ايرانياني كه بويي از انسانيت نبرده اند موردتجاوز قرار ميگيرند ويا بامبالغ كلان حاضر به فروش زنان و دختران همكيش ايراني خود كه ناموس انها به شمار ميروند ميشوند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۵
0
1
ورود و تجاوز بیگانه به خاک هر ملتی این تبعات را به دنبال دارد . خداوندا به فریاد همه مظلومان، دردمندان، و بی کسان برس. یا امام زمان ادرکنی.
ناشناس
|
-
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۶
0
2
يا امام زمان ادركني بهترين عبارت است
ناشناس
|
-
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۷
0
1
اللهم عجل لوليك الفرج
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۷
0
1
کمی هم به اطرافمان نگاهی داشته باشیم بد نیست
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۷
0
1
اوضاع در کشور خودمان از عراق بدتر نباشد بهتر هم نیست.
اول دلمان به حال مملکت خودمان بسوزد لطفاً
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۴۴ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۸
1
1
هموطنان گرامي بي جهت براي زنان عراقي غيرت به خرج ندهيد اين مردم همانهاي هستند كه هشت سال از مردم ايران شهيد گرفتند همچنين غيرتمون را نگه داريم براي خودمون چون به لطف جمهوري اسلامي وضعيت ما هم همين گونه است اما علني و آشكارا نيست .
ناشناس
|
-
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۸
0
1
moteasefane man khodam dar hamin iran chenin masaeli ro be vofur dideam!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۸۶/۰۶/۱۹
2
1
اين سزاي مرداني است كه به سرزمين و ناموس همسايه تجاوز كردند ، تنهاشان سوزانده و زنان و دخترانشان فروخته شوند باشد كه مايه آگاهي ديگران شود .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۸۶/۰۹/۱۵
0
2
خداوند درکمین ظالیمن است .جنایاتی که اکنون درعراق وافغانستان و سایرجاها میشود همه دراثردوری ازخداوند است اوست که پناه بی پناهان است به او روی اوریم
نام:
ایمیل:
* نظر: