عصر ایران
کد خبر: ۲۸۰۷۶
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۳ - ۰۷ آبان ۱۳۸۶ - 29 October 2007
سید عبدالغفار مودودی مسوول بخش کنسولی سفارت افغانستان در ایران به خبرنگار "8 صبح" در هرات گفته است:" این یک اتهام است " و آن را یک دروغ محض عنوان کرد.

عصر ایران- روزنامه ی" 8 صبح"چاپ هرات در گزارشی مدعی شد تجاوز به دختر ایرانی که اخیرا فیلم آن منتشر شده توسط ایرانیان صورت گرفته و کار مردان مهاجر افغانی نبوده است.

به گزارش عصر ایران(asriran.com) این روزنامه نوشت: از اوسط هفته ی گذشته فیلم نود ثانیه ای تجاوز شش مرد به یک دختر ایرانی در منطقه ی قرچک – ورامین در مناطق نزدیک به شهر تهران مرکز کشور ایران منتشر شده که موجب خشم مردم این منطقه و ضرب و شتم چندین افغان شده است.

گفته می شود در این فیلم دختر 18 ساله ی ایرانی با چشمان اشک آلود از مردان تقاضا می‌کند تا از تجاوز به او خودداری کنند.
پس از پخش این فیلم بلافاصله شایعاتی در ایران پخش شد که تجاوزگران افغان‌های مهاجر در ایران بوده اند.

خبرگزاری های ایرانی گزارش دادند:" طي روزهاي گذشته درپي انتشار فيلم اين جنايت و خبر آن در ورامين و بخش‌هاي از آن ، برخي شهروندان تهرانی اقدام به ضرب و شتم اتباع افغان در اين مناطق كردند ."

برخی از خبرگزاری های ایرانی از بروز ناآرامی‌ها در منطقه ی ورامین در تهران خبر داده و گفته‌اند: "که بسياري از افغان‌ها از سوی مردم لت و کوب شده اند." اما مسوولین منطقه ی قرچک – ورامین تهران دست داشتن مهاجرین افغان در این جنایت را بکلی رد کرده اند.

مسوولین سفارت افغانستان در ایران نیز این جریان را یک "دروغ محض" عنوان کردند.
سید عبدالغفار مودودی مسوول بخش قنسلی سفارت افغانستان در ایران به خبرنگار 8 صبح در هرات گفته است:" که این یک اتهام است " و او را یک دروغ محض عنوان کرد.

روزنامه ی ایرانی "ابتکار" در شماره 1049 خود روز شنبه به نقل از عين الله تاجيك فرمانده منطقه‌ی قرچك در اين باره نوشت: "انتشار خبر مربوط به تجاوز چند تبعه افغان به يك دختر ايراني در شهر قرچك كه در روزهاي اخير فيلم آن از طريق تلفن‌هاي همراه بين شهروندان وراميني بلوتوت شده است ، صحت ندارد." مسوولین منطقه گفته اند:"با دريافت اين خبر، کمسیونی در منطقه با مشاركت نيروي پولیس و دستگاه قضايي تشكيل و علل انتشار اين شايعه بررسي شده است و بررسی ها نشان داده است که این واقعه در مناطق مربوط به خراسان شمالی در شرق ایران منتشر شده و عاملین آن نیز دستگیر شدند." در حالیکه مسوولین حکومتی در ایران خبر دست داشتن مهاجرین افغان در این جنایت را بکلی رد می کنند برخی از روزنامه های ایرانی با پخش گزارشاتی آن را به افغانها نسبت داده و از آن به عنوان ترفندی برای برانگیختاندن احساسات مردم علیه ی افغانها استفاده می کنند.

روزنامه ی جام جم ایران دیروز یکشنبه با نوشتن گزارشی تحت عنوان "ضجه هاي دختر دانش آموز" آن را به مهاجرین نسبت داد.
این روزنامه در همین شماره ی خود نوشته ای را از فخرالدین جعفرزاده معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران تحت عنوان "مهاجران بي نام و نشان مترصد ارتکاب جرايم" منتشر کرده است .

در این نوشته آمده است :"در بررسي ها و تحقيقات انجام شده در دادسراي جنايي طي چند سال گذشته ، شاهد بروز جرايم از سوي مهاجران غيرقانوني هستيم ، جرايمي دهشتناک که احساسات افراد جامعه را جريحه دار مي کند، اما بايد پذيرفت نبود نظارت بر حضور مهاجران غيرقانوني که در نوع خود به انسان هاي بي هويت و بي نام و نشان نيز معروف هستند، خود موجب بروز حوادثي خواهد شد که نمونه آن را در فيلم تعرض 4 جوان مهاجر به يک دختر دانش آموز شاهد هستيم. فيلمي که اکنون هزاران نسخه از آن در تلفن هاي همراه و در قالب بلوتوث رد و بدل مي شود و هر کسي با مشاهده آن بشدت تحت تاثير قرار مي گيرد. اگر چه بر اين عقيده ام که بايد موضوع از سوي کارشناسان به صورت ريشه اي تحليل و ارزيابي و راهکارها و آموزش هاي مناسب به مردم ارايه شود، اما نبايد فراموش کرد، بي توجهي به مهاجرت‌هاي غيرقانوني از سوي باندهاي قاچاق انسان که عمدتا در شرق کشور فعاليت گسترده اي دارند، حتا اگر اين ميهمانان ناخوانده ، جرمي هم مرتکب نشوند، حداقل فرآيند اين مهاجرت هاي بي رويه ، تقابل فرهنگ ها و تحت الشعاع قرار گرفتن ارزش‌ها و عرف جامعه است.

نویسنده ادامه داده است :"در حال حاضر اين باور وجود دارد که ايجاد امنيت هزينه بسيار سنگيني براي کشور به دنبال دارد و اگر مهاجرت ها در چارچوب خاص خود تعريف نشده و مورد توجه قرار نگيرد و ميهمانان ناخوانده همچنان در گوشه و کنار مخفي بمانند، ديري نخواهد پاييد، كه مشکلات فراواني که همانند خاکستر زير آتش است ، بار ديگر شعله ور شود و امنيت ما را دچار مشکل کند."

شایعات اخیر قرچک از مناطق مربوط به ورامین در جنوب تهران يادآور فاجعه ی چند سال پيش شد که معروف به ماجرای خفاش شب است .

چند سال پيش مردی از اهالی قوچان يکی از مناطق خراسان ايران پس از به قتل رساندن چندين زن در تهران، بازداشت شد و در بازجويی ها گفته بود که من افغان هستم. افغان گفتن او همان و با هدايت و پوشش تبليغاتی روزنامه های ايران، قتل، غارت و تجاوز به آوارگان افغان نسبت داده شد و بسیاری از افغانها مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

در آن زمان در پی پخش آن خبر ، گزارشاتی از کشته شدن چند افغان توسط افراد ناشناس نیز منتشر شد.

با تکیه به گفته ی فرماندار و مسوول منطقه ی قرچک ورامین که می‌گوید ، نتیجه ی کمسیون آنان از بی گناهی افغانها در این ماجرا خبر می دهد ، این چندمین باریست که افغان‌ها به جرم "اعمالی که مرتکب نشده‌اند" مورد اهانت و حتا ضرب و شتم قرار می‌گیرند.

با این حال یک مهاجر وبلاگ نویس افغان می گوید:" این فیلم نشان می‌دهد شش نفر به دختری تجاوز می‌کنند و مردم اینجا می‌گویند مردان متجاوز افغان هستند و به دختر ایرانی که اهل قرچک است تعرض نموده اند . به همین علت مردم خشمگین شده و به افغانها حمله می‌کنند ، زن و مرد ، پیر و جوان نمی‌شناسند هرافغان را که ببینند مورد حمله قرار می‌دهند و تعدادزیادی را هم با چاقو زده اند ." این مهاجر افغان در ایران اضافه می‌کند:" این در حالیست که بخشداری و نیروی انتظامی قرچک گفته اند این جنایت در خراسان شمالی صورت گرفته و اسمی از افغان بودن متجاوزان نبرده اند و معلوم نیست عاملان تجاوز به دختر ایرانی افغان هستند یا ایرانی؟چند سال قبل در ماجرای خفاش شب که ایرانی بود اما رسانه های ایران فورا انگشت اشاره را به سوی افغانها گرفته و مردم هم حسابی از خجالت افغانها در آمدند ، جنایاتی در حق افغانها انجام دادند که روی خفاش شب را سفید کردند . امیدوارم این بار زودتر هویت مردان متجاوز مشخص شود که اگر ایرانی بودند خود دانند ، اگر هم افغان بودند و به چنگال قانون افتادند هر مجازاتی که قانون در نظر گرفت اجرا کنند . اما به مردم بی‌گناه و بی دفاع کاری نداشته باشند ."

 

بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴۰
انتشار یافته: ۹
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۷
20
22
مگر افغانها در ایران کم جنایت کرده اند که جای تعجب داشته باشد ما خودمان به اندازه کافی گرفتاری داریم که حال و حوصله گرفتاریهای نوادگان اشرف افغان را نداریم انها باید به کشور عزیزشان بر گردند و از جناب کرزای خودشان تقاضای شغل وتامین زندگی کنند به ما ربطی ندارد بروند به دمکراسی که جناب بوش توسط کرزای برایشان آورده .من خودم بیاد دارم که یک افغان برای 100تومان یک جوان ایرانی همکارش را کشت در همسایگی ما البته چندین سال قبل.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۷
7
15
تا کی باید اینها را تحمل کنیم ؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۷
3
11
هيچ دليلي ندارد كه فقط دنبال مليت متجاوزين باشيم. فرض كنيم كه اين افراد ايراني باشند اونوقت چيكار مي كنيم؟ فراموش مي كنيم؟ تجاوز و تعدي به افراد بسيار زشت است چه افغان چه ايراني يا هر مليت ديگه.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۸
1
15
بايد متجاوزين در ملا عام اعدام شوند چه ايراني چه افغاني تا جلو اين جور كارها گرفته شود .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۸
7
5
ما امروزه در مملکت با کمبود شغل، فضای آموزشی ،مسکن ،امنیت ،آب آشامیدنی و افزایش جنایت ،مواد مخدر ،دزدی و عیره سروکار داریم که در همه آنها ردی از مهاجران غیر مجاز بچشم میخورد فراموش نکنیم که در حال حاضر کشورهای غربی به افراد تحصیل کرده و متخصص ما که توان مالی بالا هم دارند روادید نمیدهند اما ما به افراد بدون حداقل تحصیلات و به تمام معنی فقیر اقامت میدهیم واقعا که چه توجیهی جز فدا کردن منابع ملی؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۷ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۸
8
8
با يك دروغ و تهمت نمي توان ناجوانمردانه هم كيشان و هم زبانان خود را كتك زد و اسم خود را مسلمان گذاشت
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۸
7
9
افغانها درایران نوکری شما را با کمترین دستمزد انجام می دهد شما هم درخارج مهاجر دارید آنهاهم با مهاجرین شما این برخورد ها را می کند تازه ادعای مسلمانی وپیروی امام علی ع)رادارید وای برشما که چه قدربرمظلومان سخت می گیرید بترسید از روزی که ازحال دل انها خبرشوید ودرکشورهای دیگر مهاجر شده و.......................
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۸۶/۰۸/۰۸
10
9
افغان ها در این چند سال در ایران کم جنایت نکرده اند....اصلا بعید نیست این کار هم کار خودشان باشد که پلیس برای کنترل اوضاع گفته که این ویدئو مربوط به خراسان است..
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۰۳ - ۱۳۸۶/۱۱/۱۲
7
3
به ازاري مظلوم مايل مباش +زسوزي دلي خلق غافل مباش …
نام:
ایمیل:
* نظر: