عصر ایران
کد خبر: ۳۲۰۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۸ - ۰۳ دی ۱۳۸۶ - 24 December 2007
دزدان دریایی مسلح به تفنگ های خودکار AK-47 ماه گذشته یک فروند کشتی کانتینر را در اروند رود ایران مورد حمله قرار دادند. در این حمله ناخدا، افسر دوم و سکاندار این کشتی به گروگان گرفته شدند.

عصر ایران – آژانس بین المللی کشتیرانی و دریانوردی (آی ام بی) به ناخدا، سکانداران و خدمه کشتی ها در خلیج فارس، خلیج عدن و دریای سرخ درخصوص افزایش احتمال حمله دزدان دریایی هشدار داد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از پایگاه خبری "عربین بیزینس"، افزایش نگرانی ها از بالا گرفتن و تشدید حملات دزدان دریایی به کشتی های تجاری، زنگ خطری برای صنعت کشتیرانی منطقه ای به شمار می رود.

این آژانس هشدار داد: حملات دزدان دریایی به کشتی های تجاری در آب های آفریقا و خاورمیانه شدت یافته، به نحوی که دزدان دریایی مسلح به تفنگ های خودکار AK-47 ماه گذشته یک فروند کشتی کانتینر را در اروند رود ایران مورد حمله قرار دادند. در این حمله ناخدا، افسر دوم و سکاندار این کشتی به گروگان گرفته شدند.

خطرناک ترین مورد شناسایی شده توسط این آژانس در منطقه آفریقا، آب های ساحلی سومالی، نیجریه، تانزانیا و کنیا را در بر می گیرد. کشتی ها در این آب ها به کرات مورد حمله قرار می گیرند و دزدان مسلح به تفنگ های خودکار به درون کشتی ها وارد می شوند و حتی در جریان این حملات موشکRPGنیز شلیک می شود.

به گزارش آژانس بین المللی کشتیرانی و دریانوردی، خدمه کشتی ها در آب های نیجریه با خطر آدم ربایی و سرقت نیز مواجه اند و در تانزانیا حتی زمانی که در بندر یا لنگرگاه هستند، هدف قرار می گیرند.

سومالی خطرناکترین منطقه در این زمینه شناخته شده به طوری که تنها در سال جاری 26 حمله و تلاش برای حمله به کشتی ها به این آژانس گزارش شده است. حتی برخی از حملات ممکن است گزارش نشده باشد. یکی از نگران کننده ترین بعد این حملات استفاده از سلاح هایی چون RPGبوده است.

تاکتیک های به کار گرفته شده توسط این دزدان از حمله انفرادی به کشتی ها در گذشته تا یورش های پیچیده تری با افزایش شانس حمله و فرار را در بر می گیرد. روند جاری این گروه ها شامل استفاده از "کشتی های مادر" برای راه اندازی حملات در نقاط بسیار دور از ساحل است. "کشتی مادر" از امکان حرکت به نقاط بسیار دور از ساحل جهت فضاسازی برای قایق های کوچکتر به منظور حمله به کشتی های گذرا برخوردار است.
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر: