عصر ایران
نیازمندیها
ست کامل چاقو آشپزخانه کانتر پرو
محصولی جدید از سازندگان پرو وی اسلایسر با تایید سرآشپزهای اروپا.
کد خبر: ۳۲۰۷۹
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۸۶ - ۱۳:۳۰
این توافقنامه میان صدام و شاه ایران بود و نه میان ایران و عراق. تاکنون بسیاری از بیانیه های مشترک را تنها به دلیل اینکه در آنها به توافقنامه الجزایر اشاره شده بود امضا نکرده ام.
عصر ایران- رئیس جمهوری عراق توافقنامه این کشور با ایران موسوم به توافقنامه الجزایر را لغو شده اعلام کرد.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از روزنامه فرامنطقه ای الحیات چاپ لندن، جلال طالبانی روز گذشته گفت: این توافقنامه در گذشته نیز از طرف نیروهای مخالف صدام لغو شده بود و هم اکنون این نیروها ‌در عراق حکومت را در دست دارند.

رئیس جمهوری عراق ادامه داد: این توافقنامه میان صدام و شاه ایران بود و نه میان ایران و عراق!
وی تاکید کرد:عراق خواهان روابط خوبی با تهران است اما توافقنامه الجزایر را رد می کند.

طالبانی همچنین گفت که وی تاکنون بسیاری از بیانیه های مشترک را تنها به دلیل اینکه در آنها به توافقنامه الجزایر اشاره شده بود امضا نکرده است.

توافقنامه الجزایر در ششم مارس سال 1975 میان صدام معاون وقت رئیس جمهوری عراق و محمد رضا پهلوی و با نظارت هواری بومدین رئیس جمهوری وقت الجزایر به امضا رسید اما صدام بعد از آغاز جنگ با ایران در سال 1980 میلادی اجرای این توافقنامه را ملغی اعلام کرد ولی بعد از سال 1990 میلادی و ورود نظامیان عراقی به کویت اجرای مواد توافقنامه الجزایر را به اجرا گذاشت.

براساس مواد توافقنامه الجزایر خط تالوگ رودخانه اروند (شط العرب) به عنوان مرز دریایی ایران و عراق در این رودخانه مرزی معین شد.

صدام ، رییس جمهور معدوم عراق نیز با پاره کردن قرارداد الجزایر به ایران حمله و یک جنگ هشت ساله را بر مردم ایران تحمیل کرد.

به نظر می رسد این گستاخی طالبانی ، نوعی فرار به جلو از جانب مقامات عراقی باشد که می بایست غرامت 1000 میلیارد دلاری جنگ را به ایران بپردازند .
 
بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
Bookmark and Share
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: