عصر ایران
کد خبر: ۴۹۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۲ - ۲۰ مرداد ۱۳۸۷ - 10 August 2008
در این متن کلمه "entitle" به معنای "حق دادن، مستحق دانستن ، لقب دادن ، ملقب ساختن ، نام نهادن ، ناميدن " با املای"intitle" نوشته شده است .
عصرایران - با انتشار مدرک تحصیلی علی کردان ، نکاتی درباره مدرک تحصیلی وی منتشر شده است .

به گزارش عصرایران ، هر چند نقدهایی از قبیل مشخص نبودن هویت فردی به نام پرینگل ( که وزارت کشور از او به عنوان رييس كل بخش خاورميانه دانشگاه آكسفورد نام برده است ) و نیز برخی نکات ویرایشی در مدرک مذکور مطرح شده است ، اما مهم ترین ابهامی که منتقدان بر وی وارد می کنند ، غلط املایی است که در مدرک ارائه شده توسط ایشان به رسانه ها وجود دارد .

بدیهی است ، از دانشگاه معتبری مانند اکسفورد قطعاً بعید است که در مدرک تحصیلی اعطایی اش که به امضای سه استاد آن نیز رسیده است ، غلط املایی وجود داشته باشد.

در این متن کلمه "entitle" به معنای "حق دادن، مستحق دانستن ، لقب دادن ، ملقب ساختن ، نام نهادن ، ناميدن " با املای"intitle" نوشته شده است .

منتقدان می گویند که لغت دوم در انگلیسی فاقد معناست و البته در برخی دیکشنری ها نیز اساساً چنین کلمه ای نیامده است ولی بررسی بیشتر در برخی دیکشنری ها نیز حکایت از مترادف بودن این دو کلمه دارد.

برای بررسی معنای این دو کلمه انگلیسی ، می توانیدآنها را در این دیکشنری و دیکشنری دوم وارد کنید که در یکی ، برای آن معنایی در نظر گرفته نشده و در دومی ، همان معنای مشابه برای آن تعریف شده است.

همچنین کلمه Benefitted که در مدرک مورد اشاره به کار رفته نیز مورد مناقشه قرار گرفته است به گونه ای که منتقدان می گویند این کلمه با دو حرف پی در پی T نوشته نمی شود و چنین املایی غلط مصطلح است و حتی در سرچ گوگل نیز اگر حرف T را در این کلمه دو بار تایپ کنید ، خود گوگل آن را بدین شکل اصلاح می کند: Benefited
هر چند که در برخی متون این کلمه با دو T هم نوشته شده است .

در این لینک که مربوط به یک سایت تخصصی زیان انگلیسی است ، توضیحاتی در باره این کلمه و املای آن آمده است.

البته نکات دیگری نیز در این باره مطرح شده است که بدون قضاوت در باره صحت و سقم آنها تاکید می شود که در شرایط کنونی ارائه نظرات متخصصان زبان انگلیسی و نیز مراجعه به مدارک مشابه صادره از آکسفورد می تواند در این باره راهگشا باشد.

بدیهی است عدول از نظرات کارشناسی و از جمله عدم استعلام از آکسفورد ، صرفاً می تواند سوژه ای برای بازی های سیاسی و جناحی باشد وحال آن که تأیید یا رد چنین مدرکی ، کار آسانی است.

پیشتر وزارت کشور بر خدشه ناپذیر بودن مدرک کردان تاکید کرده است.بازدید از صفحه اول
sendارسال به دوستان
printنسخه چاپی
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر: